4 Mart 2012 Pazar

KütüphaneSever Bülten Şubat 2012


KütüphaneSever Bülten Şubat 2012


Sevgili KütüphaneSeverler,

Elimizde olmayan nedenlerden bir süredir ara verdiğimiz bültenimizi yayınlamaya Şubat ayı itibariyle yeniden başladık. KütüphaneSever Bülten ile Türkiye'nin dört bir yanında yerel ve ulusal mecralarda yayınlanmış çarpıcı kütüphane haberleri ve görsellerini süzgecimizden geçirerek sizlere sunmayı hedefliyoruz.

Sizler de ilginizi çeken kütüphane haberlerini bir görseliyle birlikte bilgi@kutuphaneleriseviyorum.org adresine yollayarak KütüphaneSever Bülten'de yer almasını sağlayabilirsiniz.

İyi okumalar,

Esmeray Karataş Ateş - Merve Kutun
Adana İl Halk Kütüphanesi daha fazla okuyucuya ulaşmak için kütüphaneye üyelik işlemlerini kolaylaştırdıAdana İl Halk Kütüphanesi Müdürü Selim Arslan, vatandaşların kitaplardan daha fazla faydalanmasını sağlamak için bu yıl kütüphaneye üyelik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmaya başlandığını ve Üyelik için nüfus cüzdanının yeterli olduğunu ve herhangi bir ücretin talep edilmediğini vurguladı.

Arslan, “Sadece 18 yaşından küçük olanların bir sefere mahsus velisiyle gelmesi gerekmektedir. Aldığımız yeni sistemle üyelikler kısa sürede ve elektronik ortamda yapılarak okuyucuya bir yıl kullanabileceği suya dayanıklı şık bir kimlik verilmektedir.” dedi.

http://www.adanakutup.gov.tr/

Haberin orjinali:

http://yurthaber.mynet.com/detay/adana-haberleri/daha-fazla-okuyucu-icin-kutuphaneye-uyelik-islemleri-kolaylastirildi/102429


Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü Kütüphanesi en eski tıp yazması olan ”Müfredat-ı İbn-i Baytar Tercümesi”nin de aralarında bulunduğu Tıp tarihinin hazinelerini barındırıyor.

Konya Yazma Eserler Bölge Müdürü Bekir Şahin ”Konya Yazma Eserler Bölge Kütüphanesi, dünyanın tıp tarihiyle ilgili en çok kitabı bulunan kütüphanesidir” dedi.

”Kütüphanemizde tıp tarihiyle ilgili 13. yüzyıldan 20. yüzyılın ortalarına kadar yazılan 1000′in üzerinde yazma eser var” diyen Şahin, bu eserler arasında Türkçe yazmaların da bulunduğunu ifade etti. Bilimin insanlığın ortak mirası olduğunu anımsatan Şahin, dünya genelinde oluşan ‘alternatif tıp’ın (geleneksel tıp) kaynaklarının, bu yazma eserler olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.konyayazmakutup.gov.tr/

Haberin orjinali:

http://bulancakhaber.com/son-haber/2012/02/02/tip-tarihinin-hazineleri-bu-kutuphanede/

Bilecik Halk Kütüphanesi'nden 2011 Yılında 55 Bin Kişi Yararlandı

Bilecik Halk Kütüphanesi Müdürü Pınar Dengiz, 2011 yıl sonu itibariyle İl Halk Kütüphanesinden 55 bin 339, Bozüyük ilçe Halk Kütüphanesi'nden 41 bin 737, Söğüt ilçe Halk Kütüphanesi'nden 7 bin 370, Gölpazarı ilçe Halk Kütüphanesi'nden 10 bin 153, Pazaryeri ilçe Halk Kütüphanesi'nden 1349 ve Osmaneli İlçe Halk Kütüphanesi'nden 7 bin 742 kişinin yararlandığını kaydetti.

"Bilecik İl Halk Kütüphanesi 2012 yılı başında tamamen otomasyona geçti. Barkot okuma cihazları temin edilmiş, kitaplara barkot etiketi yapıştırılmış ve üyelere barkotlu üye kartı verilmeye başlanılmıştır. 2012 yılı üyelerine yeni bir uygulama olarak kitap çantası ve kitap ayracı yine İl Halk Kütüphanesi tarafından hediye olarak verilmektedir.

http://www.bilecikkutup.gov.tr/

Haberin orjinali:

http://www.haberler.com/bilecik-halk-kutuphanesi-nden-2011-yilinda-55-bin-3324368-haberi/


Amasya Beyazit Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Yunis Kahraman, "Amasya'nın, özellikle kültür turizmine önemli katkı sağlayacağız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı kurulduğunu anımsatan Kahraman bu kapsamda İstanbul, Ankara ve Konya olmak üzere üç bölge müdürlük oluşturulduğunu ve bu bölgelere 15 kütüphane bağlandığını, Amasya'nın da bu 15 kütüphaneden biri olduğunu söyledi.

Yurt içi ve yurt dışındaki eserlerin bağış ve satın alma yolu ile kütüphaneye kazandırılması için çeşitli çalışmalar yapacaklarını ifade eden Kahraman, "Komşu illerden eserler temin ederek bölgemizdeki zenginlikleri kütüphanemizde sunacağız. Amasya'nın özellikle kültür turizmine önemli katkı sağlayacağız. Çalınan ve çeşitli yollarla yurt dışına kaçırılarak müzayedelerde satılmak istenen eserleri takip edeceğiz" şeklinde konuştu.

http://www.amasyakutup.gov.tr/index.html

Haberin orjinali:

http://www.haberler.com/amasya-beyazit-yazma-eser-kutuphanesi-muduru-3322260-haberi/


Konya, Sarayönü'nde Halk Kütüphanesinden Geçen Yıl 24 Bin 888 Kişi Yararlandı

Sarayönü Hatıp Mahallesi'nde bulunan hizmet binasından, Sarayönü Çok Programlı lisenin bahçesinde atıl durumda bulunan bir binaya taşınan Sarayönü Halk Kütüphanesi, daha merkezi bir noktaya taşınmasıyla her yaştan okuyucunun akınına uğruyor.

Yetkililer, 10 bin 903 kişinin yararlandığı kütüphaneden 2011'de 24 bin 888 kişinin yaralandığını bildirdi.


http://www.sarayonu.gov.tr/default_B0.aspx?content=218

Haberin orjinali:

http://www.haberler.com/sarayonu-nde-halk-kutuphanesinden-gecen-yil-24-bin-3355484-haberi/


Aksaray İl Özel İdaresi Kütüphanesi Her Gün Açık Olacak

İl Özel İdaresi Kütüphanesi Müdürü Mehmet Bektaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, 40 bin kitabın bulunduğu kütüphanede ana sınıfından doktora seviyesine kadar herkese uygun kitap bulunduğunu söyledi.

Öğrencilerin araştırma yapmaları için 20 bilgisayar kapasiteli internet salonunun da bulunduğu kütüphanede, yüksek lisans, KPSS ve diğer konularda çalışmak isteyenler için çalışma salonunun hazırlandığını belirten Bektaş, İl Özel İdaresi Kütüphanesi'nin haftanın 7 günü açık kalacağını hafta sonları kütüphanenin saat 10.00'da açılacağını bildirdi.

http://www.aksaray.gov.tr/default_B0.aspx?id=1050

Haberin orjinali:

http://www.haberler.com/il-ozel-idaresi-kutuphanesi-her-gun-acik-olacak-3318376-haberi/


İstanbul’da 250 yıllık miras Ragıp Paşa Kütüphanesi yenileniyor

İstanbul’un Laleli semtinde Beyazıt’tan Aksaray’a inerken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi karşısında, 18.yüzyıl Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden Koca Ragıp Paşa Kütüphanesi tüm heybetiyle önünüzde durur. İşte bu heybetli yapıyı Özel İdare tüm ayrıntılarını aslına uygun olmasına dikkat ederek restore ediyor.

Ragıp Paşa Külliyesi içinde yer alan kütüphane, Türk kütüphanecilik tarihi açısından da büyük önem taşıyor. İstanbul İl Özel İdaresi, kültür mirası asırlık kütüphanenin restorasyon çalışmalarında zemin kat, tüm cephelerin onarım işi, tavan ve çevre düzenlenmesinde sona yaklaşıyor.

17 Ağustos depreminde büyük zarar gören Ragıp Paşa Kütüphanesi onarımının tamamlanmasıyla birlikte eski arşivine de kavuşmuş olacak.

http://www.yazmakutup.gov.tr/ragippasa/resimler.html

Haberin Orjinali

http://www.aksam.com.tr/250-yillik-miras-ragip-pasa-kutuphanesi-yenileniyor--98082h.html


Erzurum gezici kütüphaneye kavuştu

Erzurum İl Halk Kütüphanesi'nde Erzurum Valiliği ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün desteği ile, SODES projesi kapsamında satın alınan mobil kütüphane düzenlenen törenle hizmete girdi.

540 bin TL'ye mal olan mobil kütüphanenin çok amaçlı olarak hizmete sunulacak. Gezici kütüphane aracında 3 binden fazla kitap yetişkinler ve çocuklar için bulundurulacak. Satranç, internet ve oyuncakların bulunacağı mobil kütüphane aracı bütün köy ve ilçeleri ziyaret edecek.

http://www.erzurumkutup.gov.tr/

Haberin Orjinali:

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1241693&title=erzurum-mobil-kutuphaneye-kavustu


Siirt, Atabağı beldesinde kültürevi ve kütüphane açıldı

Siirt'in Atabağı Belde Belediye Başkanı Tayyar Lale, kültür alanında beldenin ihtiyaç duyduğu çok önemli bir eksikliği giderdiklerini ve beldede kültürevi ve kütüphane açtıklarını söyledi.

Belediye hizmet binasının alt katlarını düzenleyerek kütüphane ve kültür merkezine dönüştürdüklerini ifade eden Lale, ''SODES kapsamında hazırladığımız 170 bin lira tutarındaki proje ile projeksiyonlu ses sitemi ve koltukları bulunan çok amaçlı bir salon ve bilişim sınıfı bulunan kültür merkezi ile internet bağlantılı 8 adet bilgisayarın bulunduğu üç bin kitaplı bir kütüphane oluşturduk. Öğrencilerimiz hafta sonları dahil mesai saatleri dahilinde gelip kütüphaneden yararlanabiliyor. Bilgisayarları kullanıp ödevlerini yapabiliyorlar. Belde ile ilgili bütün toplantıların yanı sıra nişanları da bu çok amaçlı salonda yapmaya başladık.'' dedi.

http://www.atabagi.bel.tr/

Haberin Orjinali:

http://www.haberimport.com/haber/atabagi-beldesinde-kulturevi-ve-kutuphane-acildi-45931.htm


Giresun, Görele İlçe Halk Kütüphanesi'nde Onarım Çalışmaları

Görele Kaymakamı Aykut Pekmez, İlçe Halk Kütüphanesi'nde onarım çalışmaları başlatıldığını söyledi. Pekmez "Görele Belediyesine ait kütüphane hizmet binası kurulduğu günden beri ilk kez tadilat yapılacak. Yaklaşık 9 bin liraya mal olacak onarım çalışmalarında binamızın mevcut yapısı korunacak" dedi.

Pekmez, vatandaşların yeterince önem vermediği kütüphane kullanımının bir yaşam tarzı haline gelmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Geleceğin yetişkin okuru, düşünen, sorgulayan ve üreten bireylerden oluştuğu sürece, kütüphaneler de varlığını sürdürecek ve gücüne güç katacaktır. İnternet ve elektronik ortamın kütüphanelerden uzaklaşma aracı olarak görülmemesi gerekmektedir. Kitaplardan elde edilecek nitelikli bilgi her zaman önemlidir. Teknolojinin gerekliliği asla göz ardı edilmemelidir. Ancak kitap okuma alışkanlığı asla internet yoluyla giderilemez."

http://www.gorele.gov.tr/

Haberin Orjinali:

http://www.haberler.com/gorele-ilce-halk-kutuphanesi-nde-onarim-3346767-haberi/

Burdur’da hayır İçin Kütüphane Yaptırdı 52 Yıl Boyunca Doğan Ve Ölenleri Kaydetti

Bin iki yüz kitabın bulunduğu kütüphanesinde gelecek nesillere mesaj vermeyi de amaçlayan Akay kütüphanenin bir köşesinde, geçmişte kullanılan eşyaların minyatür örneklerinin bulunduğu küçük bir etnografya müzesi oluşturdu. Bununla da yetinmeyen Akay, 1960 yılında 16 yaşındayken başladığı ve hobi haline dönüştürdüğü köyde doğan ve ölenlerin kayıtlarını da kütüphanesinde sergilemeye başladı.

2009 yılında açılan ve muhtar ile köylüler tarafından desteklenen kütüphaneyi öğrenciler için bilgisayar ve internet ağıyla donatan Akay, kütüphanede ders çalışmaya gelen öğrencilere 24 saat hizmet vermeye çalışıyor.

Yaz aylarında iki yıldır kütüphaneden yararlandığını anlatan Gazi Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi Demet Bilgin, Emin Dedemin 1960’dan bu yana yapmış olduğu kayıtlar sayesinde köyümüzde gelen geçenleri, bilmediğim büyüklerimi, bilmediğim sülaleleri ve sülalelerin nereden geldiğini öğrenebiliyorum” diyen Bilgin, “Tarihini bilen bir kişi olmam, beni her zaman kuvvetli yapıyor” dedi.

Haberin Orjinali:

http://www.karamanlihaber.com/hayir-icin-kutuphane-yaptirdi-52-yil-boyunca-dogan-ve-olenleri-kaydetti-video-haber.html

Bingöl, Solhan’lı gençler kahvehaneleri kütüphaneye çevirdi

Solhan İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Yurdaer ve İlçe Müftüsü İbrahim Özdemir, Solhan Gönül Hareketi gençlerinin başlattığı “Kahvehanelerin Kütüphanelere Dönüştürülmesi” çalışması kapsamında kurulan kütüphaneleri ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet ettiler.

İlçe Müftüsü İbrahim Özdemir, okumanın ne kadar önemli bir duygu olduğunu ifade ederek, ilçede kahvehanelerinde kütüphane kurma çalışmalarına desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Sadece camilerde halka okuma ile ilgili bilgi vermenin yeterli olmadığını belirten Özdemir, cemaat kahvehanede ise kendilerinin de kahvehanelere gelerek vatandaşlarla sohbet edeceğini dile getirdi. İlçe halkıyla yapmış oldukları huzur toplantılarından sonra, İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Yurdaer ise, ilk kütüphaneyi Havuzlu Çay evinde kurduklarını söyledi. İlçe müftülüğü ile ortak iki kahvehaneye kütüphane daha kurduklarını ifade eden Yurdaer, ilçe kahvehanelerinde yapılacak kitaplık çalışmalarına destek verdiklerini ve desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

http://solhanegitim.com/?SyfNmb=1&DosNo=1

Haberin Orjinali:

http://www.bingolhaber12.com/ilce-haberleri/kahvehaneleri-kutuphane-yaptilar-h1488.html


Adıyaman İl Halk Kütüphanesi’ne ait Gezici Kütüphane, ilçelerde yazarlarla öğrencileri buluşturmaya başladı.

İl Halk Kütüphanesi’nin Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında kütüphaneye kazandırdığı Gezici Kütüphane, her gün köylere ve ilçelere giderek halkı kitapla buluşturuyor. Gezici Kütüphane, yeni projeyle ayda bir defa, ilçelerde öğrencilerle yazarları buluşturmayı hedefliyor.

Projenin ilk ayağında Gazeteci Yazar Naif Karabatak, Tut İlçe Kütüphanesi’nde öğrencilerle buluştu. Yazar Karabatak, kitap okumanın hayal gücünü geliştirdiğini, öğrenmeyi kolaylaştırdığını, bilgiye ulaşmaya fırsat tanıdığını ve farklı bir bakış açısı yakalama imkanı verdiğini belirterek, “Kitap okumaya zaman ayırın. Tıpkı yemekte damak zevkinize önem verdiğiniz gibi, kitapta da dimağ zevkinize önem vermeniz, iyi bilgiyle donatılmanızı sağlayacaktır.” diye ifade etti. Okumanın, yaşamayla eşdeğer olduğuna inandığını söyleyen Karabatak, “Benim için yazmak, yaşamaktır. Yazmak için okumak gerekir. Hayatı tanımak, yaşamın anlamını bilmek, dünyayı tanımak için okumak gerekir. Okuyun, hayatın anlamını kavrayın.” dedi.

http://www.adiyamankutup.gov.tr/

Haberin Orjinali:

http://www.haber50.com/gezici-kutuphane,-yazarlarla-ogrencileri-bulusturuyor-669904h.htm


Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Doğan Hızlan Kütüphanesi, törenle açıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Parkı içindeki 900 metrekare kapalı alanda, yazar ve edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan tarafından bağışlanan 20 bin kitapla oluşturulan 'Doğan Hızlan Kütüphanesi', törenle açıldı.

Antalya Valisi Altıparmak “Dünyanın yaşadığı tüm savaşlarda kütüphanelerin ilk hedef olduğunu, çünkü kütüphanelerin o bölgede yaşayan millete damgasını vuran, estetiğini, mimarisini oluşturan temel taş olduğunu” belirterek, “Bu ilk temel taşın buraya konmasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayınlar Genel Müdürü Onur Bilge Kula ise, Doğan Hızlan'ın Türkiye'de 'edebiyatın simgesi' olduğunu söyledi. Doğan Hızlan adının, Antalya'da ölümsüzleştiğini ifade etti.

Haberin orjinali:

http://www.haber50.com/dogan-hizlan-kutuphanesi-acildi-671066h.htm


Mobil kütüphaneler ile kitap, okuyucunun ayağına gidecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) tarafından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü hizmetine tahsis edilen araçların devir teslim töreni ile gezici kütüphane tanıtım toplantısına katıldı.

Bugünden itibaren 5 gezici kütüphanenin, Anadolu'da hizmet vermek üzere bölgelere hareket edeceğini kaydeden Günay, "20 yıldan bu yana Kütüphaneler Genel Müdürlüğü bu modeli uyguluyor, ancak zaman içinde araçlar yıprandı. Şimdi son derece gelişmiş, içinde bilgisayar, LCD televizyon ve başka teknik donanımları olan bu 5 aracı Türkiye geneline dağıtacağız." diye konuştu.

Günay, mobil kütüphanelerin Antalya, İzmir, Diyarbakır, Kayseri ve Ordu'da il kütüphanesine bağlı olarak çalışacağını, bununla birlikte bütün bölgeye hizmet götüreceğini söyledi. Günay, mobil kütüphaneler ile halkın ayağına kitap hizmetinin götürülmüş olacağını kaydetti.

Haberin orjinali:

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1245055&title=mobil-kutuphaneler-ile-kitap-okuyucunun-ayagina-gidecek


Hatay, Cemil Meriç Halk Kütüphanesi Geçici Olarak Kapatıldı

Cemil Meriç Hatay İl Kütüphanesi 23 Marta kadar kapatıldı.

Konuyla ilgili Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada 48. Kütüphaneler Haftası kapsamında uluslar arası konukların bu yıl Hatay’da ağırlanacağı bu nedenle kütüphanenin yeniden yapılandırılacağı öğrenildi.

Bu yıl 26 Mart-1 Nisan tarihleri arasında “Bilgi Toplumu Çoğullaştırır” ana teması ile kutlanacak olan 48. Kütüphane Haftası uluslararası katılımla yapılacak.

http://www.hataykutup.gov.tr/kutuphane.asp

Haberin orjinali:

http://www.haber50.com/cemil-meric-halk-kutuphanesi-gecici-olarak-kapatildi-670073h.htm


Bolu’da 50 ev kütüphane oldu

Gerede Belediye Ramazan Dede Bilgi Evi Müdürü Mevlüt Gümüş, ilçede 50 ailenin evine Ramazan Dede Bilgi Evi adı altında kütüphane kurduklarını söyledi. Gümüş, yaptığı açıklamada, okul evde başlar anlayışından yola çıktıklarını belirterek, çocuklara küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi kazandırmak amacıyla evlerde kütüphane kurma projesi başlattıklarını bildirdi.

Gümüş, ülkede kitap okuma oranının düşük olduğunu anlatarak, "Almanya'da bir aile yıllık yaklaşık 250 lira civarında kitap alımı yapıyor. Maalesef ülkemizde bu oran son derece düşük. Projemizin en önemli amacı öğrencilerimize yıllık ortalama 80 ile 100 civarında kitap okutmayı hedefliyoruz. Her evde mutfak olduğu gibi kütüphanede olmalı diye düşündük. Böylelikle kitap okuma sevgisini ve alışkanlığını kazandırıyoruz ve evlere taşıyoruz. Ailelerinde bu imkandan faydalanmasını istedik. Böyle bir çalışma başlattık" diye konuştu.

Halil Nom İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Mürüvvet Özer de annesiyle belirli saatlerde kitap okuduklarını anlatarak, "Annemle kitap okuyoruz. Kitapları gördükçe daha çok kitap okumak istiyorum. Kitap okumayı seviyorum" şeklinde konuştu.

Haberin orjinali:

http://www.boluekspres.com/icerik/haber.php?i=24222

Eğitim gönüllüsü altı genç Sıvas’ta köye hem kütüphane kurdular hem de festival kazandırdılar

Üniversiteli 6 genç, eş, dost ve arkadaşlarının desteğiyle yaklaşık 3 bin kitap toplayarak, Sivas'ın Başyayla köyüne önce bir kütüphane sonra da bir festival kazandırdı. Eğitim gönüllüsü gençlerin sıradaki hedefi ise Yozgat'ın Karahacılı köyü.

Köy halkının kütüphaneye gösterdiği ilgi şaşırtıcıydı. Bin nüfuslu köyde özellikle öğrenciler ödevlerini araştıracak bir yerin olmaması nedeniyle büyük zorluk yaşıyordu. En çok onlar sevindi kütüphaneye. Bu durum köydeki öğretmenlerin de işini kolaylaştırdı. Öğrencilere, daha önce veremedikleri araştırma ve okuma ödevlerini rahatlıkla vermeye başladılar.

Üniversiteli eğitim neferleri bununla da kalmadı. Geçen yıl temmuz ayında 'Farklılıklarımızla Birlikte Yaşayalım' temalı Başyayla Köyü 1. Kültür ve Sanat Festivali'ni düzenlediler. "Her köye bir kütüphane" sloganıyla yola çıktıklarını anlatan Mücahit Gündoğdu şunları anlattı: "Fakültemizde açtığımız stantta kitap bağışlarını kabul ediyoruz. Biz bu güzel projeyi her sene bir köye kütüphane kurarak sistemli bir iş haline getirmeyi hedefliyoruz."

Haberin orjinali:

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/02/14/koye-hem-kutuphane-kurdular-hem-de-festival-kazandirdilar

Konya, Karatay'da 75 Okula 75 Kütüphane Ve 75 Bin Kitap Projesi'nde Sona Yaklaşıldı

Yapılan çalışmalar sonucunda okulların kültürel eksiklerinin kısmen de olsa tamamlanmış olacağını ve öğrenciler için kültürel alt yapı oluşturulduğunu ifade eden Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, “Kütüphanelerde Karatay İlçe Milli Eğitim Komisyonu'nun belirlediği, öğrencilerin derslerine yardımcı olacak atlas ve ders kitaplarının yanı sıra, Türk ve Dünya klasikleri, öykü, roman, şiir, masal, araştırma-incelemeler ve biyografiler gibi genel kültüre yönelik eserler de yer alacak. Öğrencilerin ders dışında da okuma alışkanlığı edinmesine yönelik çalışmada okuma için uygun ortamın da sağlanması hedeflendi. Eğitime olan desteğimiz devam edecek” dedi.

Diğer ilçelere göre Karatay'daki sınıflarda mevcut öğrenci ortalamasının 30 kişi seviyelerinde olduğunu belirten Başkan Hançerli, hayırsever vatandaşların, İl Özel İdaresi'nin ve belediyenin yaptırdığı okullar ile Karatay'da eğitim yuvalarının bir bir çoğaldığını belirtti.

Haberin orjinali:

http://www.tarsusonline.com/konya/karatay-da-75-okula-75-kutuphane-ve-75-bin-kitap-projesi-nde-sona-yaklasildi--h73357.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder