1 Haziran 2011 Çarşamba

KütüphaneSever Bülten Sayı 30


Sevgili KütüphaneSeverler,

30. sayımızla sizlere merhaba demekten mutluluk duyuyoruz...


Haziran ayının en önemli olaylarından biri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’dür. Biz de “her KütüphaneSever aynı zamanda bir DoğaSever’dir” ilkesiyle hepimizin bu özel gününü kutluyoruz. İşte hem DoğaSever hem de KütüphaneSever yaklaşımımızı ifade eden "Kütüphaneye dönen her kitap kazanılan bir ağaçtır" sloganı ile Haziran takvimimiz: http://kutuphaneleriseviyorum.org/sites/default/files/KS_TakvimliMasaustuArkaPlani_Haziran_2011.JPG
Sizler de doğa ve kütüphane ilişkisini konu alan sloganlarınızı bilgi@kutuphaneleriseviyorum.org adresine yollayın, sizin sloganınızı ve isminizi içeren takvimi size geri yollayalım.
En Sevilen Çocuk Kitapları Bloğu

Esmeray Karataş Ateş

Günümüzde çok çeşitli konularda yerli ve yabancı yazarın yazdığı bir çok çocuk kitabı yayınlanmaktadır. Bu nedenle çocukların yaş grubuna, ilgi ve beğenisine yönelik kitap seçmek giderek zorlaşmaktadır. Her çocuğun kendi ilgi alanlarına yönelik kitap seçme becerisini geliştirebilmesini sağlamak bu zorluğu aşmak için en önemli yöntemdir. Çocuğun kitap seçme becerisinin gelişebilmesi için en uygun ortamlar kütüphanelerdir. Çünkü kütüphaneler, tüm çocuklara fırsat eşitliği sunarken, aynı zamanda onların kitaplar arasında vakit geçirebileceği, çok sayıda kitaba göz atabileceği ve dilediği kitapları ücretsizce alıp okuyabileceği yerlerdir.

Kütüphaneler dışında internette çocukların kitap seçme becerisini geliştirebilmesi için bir araç olabilir. Bunun için çocuğa yönelik, ona hitaben yazılmış kitap tanıtımları, web siteleri, bloglar da iş görebilir. En Sevilen Çocuk Kitapları Bloğu bu nedenle çocuğa hitaben yazılmıştır. Bu blogta çocukların kütüphaneden ödünç alıp beğenerek okudukları kitapların tanıtımına yer verilmektedir.

En Sevilen Çocuk Kitapları Bloğunda; Çocuk Kütüphaneleri, Çocuk Kitapları Yayıncıları, Kitap Tanıtımları, Çocuk Dergileri başlığında çok sayıda bağlantı(Link) verilmiş… Bu blog, yaz tatiline girmeye hazırlanan çocuklar için yaz okuma rehberi olarak da önerilebilir…

Emeği geçenlerin emeğine sağlık :)


KütüphaneSever Kitap Kulübü "Kalp Ağrısı" için Buluştu

Yeliz Uluçay Ören


Katılanlar: Ümmü Sürme, Evren Coşkun, Kenan Ören, Yeliz Uluçay Ören, Ayla Arıkan, Arzu Gül, Ebru Atilla, Kemal Alp Taylan


Kitap için Hazırladığımız Tartışma Soruları:


  1. Azize unsuru olmasaydı Hasan ile Zeyno ilişkisi sizce nasıl gelişirdi?

  2. Azize ile Hasan ve Zeyno ile Saffet ilişkilerinde dikkatinizi çeken benzer ve farklı noktalar var mıydı?

  3. Saffet”in Zeyno”ya olan tutkusu ve kendi duygularını Zeyno”nun mutluluğu için feda edişi sizce doğru muydu?

  4. Kitaptaki en sevdiğiniz ve en nefret ettiğiniz kahramlanlar kimlerdi?

  5. Genel olarak kitabı nasıl buldunuz?

  6. Kitabı nasıl temin ettiniz? Kütüphaneden, satın alarak ya da bir arkadaşınızdan mı?

  7. Kitaba kaç puan verirsiniz?

Tüm kulüp üyeleri bu kitabı okumaktan çok keyif aldık ve gerçekten Halide Edip”in karakterlerini işleyişine hayran kaldık.

Kitapta çok fazla karakter yoktu bu yüzden varolanlar uzun uzun iredelenebilmiş ama yine de kitabı bitirdiğinizde acaba şöyle olsaydı ya da Hasan orada onu şöyle yapsaydı neler olurdu, olaylar daha mı iyi gelişirdi demekten kendinizi alamıyorsunuz. Kitabın başında sevdiğiniz karakterden kitabın sonunda şüphe edebiliyorsunuz. Aralarındaki ilişkilerde haklı kim, en doğru hangisi davrandı sorusuna sanırım net bir yanıt vermek mümkün değil. Halide Edip”in bu aşk romanını okurken mantık mı yoksa duygular mı üstün gelmeli, bir yerde aşk varsa herşey mübah olmalı mı soruları beyninizde sık sık yankılanıyor.

Sevilen karakterler: Zeyno, Saffet, Muhsin Bey

Sevilmeyen karakterler: Azize, Hasan

Biz kulüp olarak bu kitabı severek okuduk, bazı yerlerde şaşırdık, etkilendik, Türk filmi tadında bulduk ama sevdik. Herkese okumasını tavsiye ederiz.

Kitaba verdiğimiz puan: 8


Bir sonraki kitabımız Mihail Lermontov'un "Zamanımızın bir kahramanı" için 25 Haziran 2011 Cumartesi günü toplanacağız. Bu kitabı okumak ve kulübümüze katılmak isteyenler bilgi@kutuphaneleriseviyorum.org adresine yazabilirler…Fotoğraflar için Facebook Grubumuzu ziyaret edebilirsiniz: http://www.facebook.com/group.php?gid=192068199511

KütüphaneSever Kitap Kulübü ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://kutuphaneleriseviyorum.org/?q=node/666


İyi ki Doğdun Rıfat Ilgaz Halk Kütüphanesi


Bakırköy’ün orta yerinde müstakil bir yapı karşılar sizi; Bahçesinde çeşit çeşit meyve ağaçları, çiçekler, böcekler…

Ne meyvesini toplamaya kıyabilirsiniz ne de çiçeklerini koparmaya, öylesine mağrurdur ki…

Başı dimdiktir ama asla kendini beğenmiş değildir, her yaştan kişiye açar kapılarını; Genç-yaşlı, kadın-erkek, bebek-çocuk demeden bilgi verir, fikir verir, düş verir…

İçinden bin bir çeşit kitap, yüzlerce dergi film şeridi gibi geçer gözünüzün önünden…

27 Mayıs 1979’da doğmuş, iyi ki doğdun Rıfat Ilgaz Halk Kütüphanesi :)

Kütüphane hakkında bilgi için : http://www.bakirkoykutup.gov.tr/

Oyuncak Kütüphaneleri Konferansı’nın ilki Gerçekleştirildi

Esmeray Karataş Ateş


Ulusal Oyuncak Kütüphanesi Konferansı’nın ilki 27 Mayıs 2011 Cuma günü Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

“Toplumdaki Herkes İçin Değerli Bir Destek: Oyuncak Kütüphanesi” ana teması ile gerçekleştirilen konferansın dört temel konusu;

Oyuncak Kütüphanelerinin Toplum İçin Önemi,

Gelişim İçin Oyun,

Çocuğun Oyun Oynama Hakkı,

Türkiye’de Oyuncak Kütüphanelerindeki Uygulamalar şeklinde idi.

Çok sayıda uzman ve akademisyenin katılımı ile gerçekleşen konferansın detaylarına konferans sayfasından ulaşabilirsiniz: http://aef.marmara.edu.tr/sayfa/2740/oyuncak/


Kadıköy’de Açıkhava Kütüphanesi Kuruldu

Aydın İleri

Kadıköy Belediyesi Muhtar özkaya Halk Kütüphanesi 24-27 Mayıs 2011 tarihleri arasında Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda Açıkhava Kütüphanesi etkinliği gerçekleştirildi.

Söyleşiler, İmza Günleri, Drama Çalışmaları, Görsel Sanat sunumlarıyla dolu bir kütüphane…

24 Mayıs Salı günü Ressam Birsel Bosut Gürbüz “Kitapların Renkli Dünyasında”, 25 Mayıs Çarşamba günü yazar Ceren Akıllıoğlu “Öykülerle Dinleti”, 26 Mayıs Perşembe günü, Drama Eğitmeni Çiğdem Odabaşı “Çocuklarla Yaratıcı Drama” ve yazar Nur İçözü “Yazar Söyleşisi”, 27 Mayıs Cuma günü, yazar Toprak Işık “Okuma Alışkanlığı ve Yazarlık” başlıklı birbirinden renkli etkinliklerde çocuklar keyifli zaman geçirdi. Açıkhava Kütüphanesi etkinlikler sonrasında çocuklar Özgürlük Parkında piknik yaparak eğlendi.

Etkinlikler öncesinde Kadıköy Belediyesi Muhtar özkaya Halk Kütüphanesi tanıtım masasında kütüphane tanıtımı, üye kaydı ve ödünç kitap verme gerçekleştirildi.

Kadıköylülerin kitap bağışları kabul edildi.

Birincisi düzenlenen Açıkhava Kütüphanesi etkinlikleri önümüzdeki yıllarda da devam edecek.


Bir Kitap...

İstanbul Kütüphaneleri / Hülya Dilek KayaoğluBu kitap, yaklaşık 8000 yıllık tarihi boyunca birçok uygarlığa beşiklik etmiş olan İstanbul’un, kültür başkenti olgusuna kütüphaneler aracılığıyla bir kültür vurgusu yapabilmeyi hedeflemiştir.

Kuşkusuz kütüphaneler, hem kültürün
taşıyıcısı, hem de zenginleştiricisi kurumlar olarak kent kültürünün öne çıkartılmayı fazlasıyla hak eden yapı taşlarıdır.

Kültürle beslenen kütüphane,
sunduğu hizmetler ve yerine getirdiği çeşitli işlevlerle kültürün bizzat parçası ve oluştrucusu haline gelir.

Kitap ile ilgili detaylı bir tanıtım yazısına şu bağlantıdan erişbilirsiniz: http://tk.kutuphaneci.org.tr/index.php/tk/article/view/2276Sakarya Halkı 7’den 77’ye Kitap Okudu, Kentpark Okuma Parkı Oldu…

Aydın İleri

“Sessiz Okuma Eylemi” III 29 Mayıs Pazar günü Adapazarı Kentpark’da saat 13.00-17.00 arasında başarı ile gerçekleşti…

Adapazarı ENKA Okulları olarak, bu yıl üçüncüsünü düzenlenen “Sessiz Okuma Eylemi”ni 29 Mayıs 2011 Pazar günü 13.00-17.00 saatleri arasında Adapazarı şehir merkezindeki Kentpark’ta halkın yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

Toplumdaki okumama eğiliminin kırılmasını amaçlanan etkinliğe sivil toplum kuruluşları ve yayınevleri, Sakarya Büyükşehir Belediyesi stant açtı.

“Sesiz Okuma Eylemi”nin gerçekleştirildiği alanda Tudem Yayınları yazarı Toprak Işık çocuklarla okuma alışkanlığı üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Karikatür sanatçısı Elif Bozkurt çocuklarla çizgi çalışmaları gerçekleştirdi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrasının çaldığı birbirinden neşeli şarkılarla sessiz okuma eylemi sona erdi.

"Sessiz Okuma Eylemi"ne katılanlar

"Sessiz Okuma Eylemi"ne Adapazarı Enka Okulları öğrencileri, öğrenci velileri, öğretmenleri, Milli Eğitime bağlı Adapazarı genelinde eğitim veren okulların öğrencileri, öğretmenleri ve öğrenci velileri, Sakarya Üniversitesi öğrencileri, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki meslek kursları kursiyerleri, Toplum Gönüllüleri Vakfı gönüllüleri ve Kentpark’ta bulunan 7’den 77’ye tüm Sakarya halkı kitap okuma eylemenine katıldı. Okuma alışkanlığının artması için toplumsal bir bilinç oluşturmak için üç yıl önce başlatılan Sessiz Okuma Eylemi’nin üçüncüsü başarı ile tamamlandı.

Sessiz Okuma Eylemi’ni destekleyen kuruluşlar

Adapazarı Enka Okulları, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya İl Halk Kütüphanesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türk Kütüphaneciler Derneği, Okul Kütüphanecileri Derneği, Tudem Yayınları

Sessiz Okuma Eylemi III Fotoğraflarını görmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150308417817646.411097.822177645
OkurYatar Facebook’ta

Mine Egbatan - Elma Yayınevi-İzgören Yayınları


Çok yazarlı ve etkileşimli kitap inceleme topluluğumuzu
kurmuş bulunmaktayız.
Peki nasıl bir topluluğuz?
Kitapların incelendiği,
Karşılıklı yorumların yapıldığı, çok çok yazıldığı, sevildiği,

Belirli zamanlarda belirli şehirlerde buluşup gergin sohbetlerden uzak, gülen, hediyeleşen, yepyeni insanların katıldığı,
Giderek büyüyen, bol bol kitap kokan ama hiç eskimeyen,
Siz de yazın diyen,
Kimsenin yabancı kalmadığı ya da kimsenin eski olmadığı, bir topluluğuz biz.
Okuryatar ne demek?

Okuryatar: Kitap okumadan uyuyamayan kimse demek.

Bu sözcük, Hakan Yaman’ın Kelimenü (Elma Yayınevi, 2007) adlı kitabından alınmıştır.
9 Şubat 2011 tarihinde yayına başladık. Düzenli olarak yayınlanacak yazılarımızla karşınızdayız.

Blogların kapatılmasıyla birlikteliğimize kısa bir ara vermek zorunda kalmıştık.

Şimdi tekrar karşınızdayız. Artık bize Facebook sayfamızdan da ulaşabilirsiniz.
Facebook'ta okuryatar'ı beğenin, arkadaşlarınızı çağırın, sürpriz ve hediyelerimizden haberdar olun
:)
Ayrıntılı bilgi için: http://www.okuryatar.com/
Kısa Kısa

Şener Yelkenci

Kütüphanede 'porno' serbest!

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/627694-kutuphanede-porno-serbest

Robotların kullanıldığı geleceğin kütüphanesi

http://www.stargazete.com/dunya/25-milyon-dolarlik-kutuphane-haber-351897.htm

Tarsus'ta Kütüphane ve okuma salonu açıldı

http://www.medya73.com/tarsusta-kutuphane-ve-okuma-salonu-acildi-haberi-647976.html

49 bin kişiye bir kütüphane, 122 kişiye bir kahvehane

http://yenisafak.com.tr/Aktuel/?t=12.05.2011&i=318837

Kadışehri'nde Eda'nın kütüphane aşkı

http://www.haber3.com/yozgattan-kisa-kisa-kadisehrinde-edanin-kutuphane-aski-840090h.htm

Kepez'e kütüphane yapılacak

http://www.samanyoluhaber.com/s_554579_kepeze-kutuphane-yapilacak.html

Hacettepeli Öğrencilerden Bala'ya İki Kütüphane

http://www.haber3.com/hacettepeli-ogrencilerden-balaya-iki-kutuphane-829465h.htm

Savur'a Kütüphane Kuruldu

http://www.haber3.com/savura-kutuphane-kuruldu-843218h.htm

Çocuklar, kendi kitaplarını yazdı

http://www.canakkalehaber.com/haber/5522/cocuklar-kendi-kitaplarini-yazdi.html

Kütüphane depo mudur?

http://blog.milliyet.com.tr/Kutuphaneler_Depo_mudur_/Blog/?BlogNo=306454
1 yorum:

  1. web sitenizi merakla takip etmekteyim, sunmuş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkürlerimi iletirim

    YanıtlaSil