3 Ekim 2010 Pazar

KütüphaneSever Bülten Sayı 23Sevgili KütüphaneSeverler :)

29.İstanbul TÜYAP Kitap Fuarının başlayacağı bu ay 23.sayımızla yeniden merhaba demekten mutluluk duyuyoruz...

30 Ekim-7 Kasım tarihleri arası gerçekleşecek fuara katılmayı düşünenler için fuardan almak istedikleri kitapları yazabilecekleri bir şablon hazırladık. Bu şablona son zamanlarda almayı düşündüğünüz kitapların önce yayınevini, sonra adını ve yazarını yazarak fuara gidebilirsiniz. Böylece oldukça büyük olan fuar alanında daha verimli vakit geçirebilirsiniz...

Fuardan Alınacak Kitaplar şablonunu indirmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: http://kutuphaneleriseviyorum.org/sites/default/files/FuardanAlinacakKitaplar.docEkim ayı için hazırladığımız takvimli masaüstü arka planını indimek isterseniz şu bağlantıya tıklayınız:http://kutuphaneleriseviyorum.org/sites/default/files/KS_TakvimliMasaustuArkaplanı_Ekim_2010.jpgKeyifli Okumalar,
29.İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı Başlıyor!


Esmeray Karataş Ateş - Darüşşafaka Eğitim Kurumları Kütüphanesi


29. İstanbul TÜYAP kitap fuarı, TÜYAP Fuarcılık ile Türkiye Yayıncılar Birliği’nin işbirliği ile 30 Ekim – 7 Kasım 2010 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi – Beylikdüzü’nde gerçekleşecek. Fuarın bu yılki onur konuğu Doğan Kuban, teması ise “İstanbul’u Yazmak” olarak belirlendi.

Fuar boyunca “İstanbul’u Yazmak” teması çerçevesinde söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi etkinliklere katılabilir ve İstanbul’u yazan fuara davetli yabancı yazarlarla tanışabilirsiniz.

Fuarın onur konuğu edebiyatı ve kültürüyle “İspanya”. İspanyol edebiyatının gözde yazarlarından Llamazares, Puertolas, Caso fuara konuk olarak katılacaklar ve 30 Ekim – 2 Kasım arasında okurlarıyla söyleşiler yapacaklar. Söyleşilerin yanı sıra Manuel Reina grubu, Tato Bato, Fernando Espi isimli müzisyenler de yer alacak. Ayrıca açılışının ilk kez İstanbul’da yapılacağı “Avrupa Çizgi Roman Kahramanları” sergisi de Onur Konuğu: İspanya etkinlikleri arasında.

Kaynak: http://www.tuyap.com.tr/webpages/kitapfuari/tr-brosur.htmİstanbul KütüphaneSever Kitap Kulübü "Çöplüğün Generali için Buluştu!

Yeliz Uluçay Ören - T. İş Bankası KütüphanesiKatılanlar: Ümmü Sürme, Gaye Çetinkaya, Evren Coşkun, Hülya Hasanlar, Nilgün Özten, Esmeray Karataş Ateş, Yeliz Uluçay Ören, Kenan Ören


Çöplüğün generali / Oya Baydar


Kulüp üyeleri içinde iki kişi dışında herkes ilk defa bir Oya Baydar kitabı okumuştu.


Kitapla ilgili gelen yorumlardan anladığımız kadarıyla genel olarak kitabın bilim kurgu tarzına yakın duruyor olabileceği düşünülmemiş daha çok politik ya da doğanın tahribi ile ilgili bir konu beklentisi oluşmuş. Ancak kitabın dili gayet akıcıydı. Çok kolay okunuyor. Yazar türkçeyi çok güzel kullanıyor.


Kitapta belirgin bir karakter yok hatta isim bile yok kişilerden meslek ya da durumlarıyla bahsediliyor örneğin doktor hanım, jeolog arkadaş gibi. Bu yüzden karakterleri çok sevmek ya da nefret etmek gibi bir şansınız olmuyor. Garip bir pusluluk ve bulanıklılık var. Belki bir tek Çöplüğün generali kahraman olarak öne çıktığından ya da en çok işlenen kişilerden biri olduğundan biraz daha akılda kalıyor.


Kitap yersiz ve zamansızdı. Hatta çöplüğün kendisi bile haritalarda yer almadığından kitabı okurken ciddi bir kaybolmuşluk duygusu yaşıyorsunuz. Sadece bir an kitabın içindeki kitap taslağını okurken günümüzdeki gazete manşetlerini okurmuş gibi hissediyorsunuz ya da birkaç yıl öncesinin haberlerini hatırlıyorsunuz. Örneğin mekan olarak patlayan halkalı çöplüğü hatırlanmış kitabı okuyan birkaç arkadaşımız tarafından.


Yazarın diğer kitapları daha güçlüydü örneğin “Erguvan kapısı” konusu ve anlatımıyla ve diliyle gerçekten sevilerek okunacak herkese tavsiye edilebilecek bir kitap ancak bu kitapta aynı duyguyu yaşamak ne yazık ki mümkün değil. Elbette yazarın dil kullanımı, toplum eleştirisi ya da gözlemleri çok başarılı ama bu bile diğer kitaplarında daha belirgindi.


Kitap genel olarak pek sevilmemiş ancak birçok kişi adını duyduğu bu yazarı okumuş olmaktan mutluydu en azından hakkında bir fikrimiz var şeklinde açıklıyorlar bu durumu. Kitap beynimizin bir kısmını uyarıyor özellikle unuttuklarımızı hatırlatarak ancak genel olarak edebi bir roman okumanın tadını bulamadık kitapta.


Kitabın sonunu herkes farklı algılamış bu konuda hemfikir olamadık. Kimi kahraman öldü diyor kimi sadece gerçeği gördü şeklinde yorumluyor. Hatta yazara soralım diyenler bile oldu.
Sadece Oya Baydar kitabı olduğu için ya da bu tür konulara ilgi duyan arkadaşlarımıza önerebileceğimiz bir kitap olduğunu düşündük.


Kitaba verdiğimiz puan: 6,75


Kaynak: http://kutuphaneleriseviyorum.org/?q=node/785


Kabalci Yayinevi`nden Güzel Bir Haber

Burcu Güvenç - Özel Alman Lisesi Kütüphanesi


Ara ara aklıma gelir. Çocukluğumdaki kitaplar yani çocukluk arkadaşlarım nerededir diye... Özlemiyorum desem yalan olur. Öyle yerlere gittik ki o kitaplarda... Kimi zaman çocukluğumuzda okuduğumuz hatırladıkça hala etkisini hissettiren kitapların o eski basımlarını yeniden alsam diye planladığım çok olmuştur.Kitap almasam da kitapçıları, yayınevlerini dolaşmayı çok severim. İşte bu Ramazanda Bakırköy`deki Kabalcı Yayınevi`ne uğradım. Bir raf dikkatimi çekti. Fiyatı 1-5 TL arasında değişen çocukluğumuzun kitapları raflardaydı, üstelik 1960 - 1970`li yıllara ait basımlar. Doğrusu çok hoşuma gitti. Belki pek çoğunuzun haberi vardır ama yine de sizlerle de bunu paylaşmak istedim. Bunu Kabalcı`nın bütün şubeleri de yapıyor mu acaba?


Kadı Mahmud Vakfı Kütüphanesi - Kayseri

İpek Erciyes


Adres: Melikgazi Mah. Ünal Sk. Kadı Mahmud Vakfı 9. Blok Melikgazi/KAYSERİ
Tel: 0352 2233238
Faks: 0352 2234777

Web Sayfası: http://kadimahmudvakfikutuphanesi.com/

Katalog Tarama: http://81.213.155.122/yordam.htm

e-Posta: kadimahmutvakfikutuphanesi@gmail.com

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.30-13.15/14.00-18.15 Cumartesi: 09.00-13.15/14.15-18.00Kadı Mahmud Kütüphanesi, 1552 yılında Osmanlılar Döneminde kurularak, 450 yılı aşkın bir geçmişi ile Kayseri’de bilinen en eski tarihli kütüphanedir. Kütüphane 278 adet 400 cilt kitap ile kurulmuş olup, kitap koleksiyonu “Kadı Mahmud Bedreddine” ait özel kitaplık ile dönemin alimlerinden olan babası Süleymanegi’nin hem yazdığı hem de sahip olduğu bazı kitapların katılımı ile oluşturulmuştur. Zaman içerisinde yok olmuş Kadı Mahmud Kütüphanesi, Vakıf mütevellisince “Kadı Mahmud Vakfı Kütüphanesi” adıyla 2009 yılında Kayseri halkının istifadesine sunulmak amacıyla yeniden kurulmuştur.


Kütüphane temel olarak 3 ana bölümden oluşmaktadır.

1.Bölümde, Kayseri şehri ile ilgili ve Kayserili yazarlara ait 2000 i aşkın eser bir arada bulunmaktadır. Kütüphane; şehrin tarihi, kültürü, yemekleri, coğrafyası, kültür varlıkları ve daha birçok konuda ki kaynağı bu bölümde okuyucular ile buluşturmaktadır.

2.Bölümde, Belleten ve Belgeler dergileri dâhil olmak üzere Türk Tarih Kurumu’nun bugüne kadar yayınladığı 1200’ü aşkın eser ile Genel Türk Tarihi ve Kültürü, Osmanlı Tarihi, Atatürk ve Cumhuriyet Tarihi, Dünya Tarihi ile ilgili 4000 den fazla tarih konulu kitap yer almaktadır. Sadece Tarih içerikli ve çok büyük bölümü akademik değer taşıyan bu kitap koleksiyonu araştırmacılar, akademisyenler ve tarih konusuna meraklı okuyucular için oldukça değerli bir kitap koleksiyonu niteliği taşımaktadır.

3.bölümde ise İslamiyet içerikli bilimsel eserlerden oluşan 2000’i geçkin kitap mevcuttur. Kadı Mahmud Bedreddin tarafından vakfedilerek kütüphaneye bağışlanmış 400 cilt el yazması eserlerin bir bölümünün güncel Arapça baskıları da bu bölümde yer almaktadır.
Ayrıca kütüphanenin mevcut eserleri arasında güncel romanlar ve genel konulu yayınlarda bulunmaktadır.

Kütüphanede, Dewey Onlu Sınıflama Sistemi kullanılmakta olup, kitaplar açık raf sistemine göre yerleştirilmiştir. Kütüphanede mevcut bütün materyal Yordam Otomasyon sistemiyle kayıt altına alınmıştır. Web katalog tarama arayüzü ile kullanıcılar web üzerinden kütüphane ile ilgili yayın tarama, üyelik, kitap ayırtma, yayın istek işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Kütüphane tüm okuyuculara açık olup, Kütüphane hizmetlerinden (ödünç verme, danışma, bilgisayar kullanımı, fotokopi…) yararlanmak isteyen okuyucular için üyelik sistemi uygulanmaktadır. Üyelikler ücretsizdir.
Yeni Telif Yasa Tasarısında Kütüphaneleri İlgilendiren Maddeler

Esmeray Karataş Ateş – Darüşşafaka Eğitim Kurumları KütüphanesiKültür ve Turizm Bakanlığı, yeni telif yasası için bir taslak hazırladı. 1952 yılında yürürlüğe giren 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu bugüne kadar sekiz kez değiştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yasanın yarıya yakın bir kısmında değişikliği öngören yeni bir taslak metni ilgililerin görüşlerine açtı.
Av. Dr. Cahit Suluk, taslak metinde öngörülen temel değişiklikleri değerlendirdi. Bu değişikliklerden kütüphaneleri ilgilendiren maddeler ve Suluk'un bu değişikliklerle ilgili yorumu aşağıdadır.

- Kamuya ait kütüphaneler ile eğitim ve araştırma kütüphaneleri hiçbir karşılık ödemeden kitapları ödünç verebilecek...

Bir eserin kütüphaneler tarafından ödünç verilmesi, için hak sahiplerine adil bir ödeme yapması gerekiyor. Bu miktar, ilgili alan meslek birliklerince tarife hazırlanarak belirlenecektir. Dünyadaki uygulamalar da bu yöndedir.

Ancak taslak metinde, kamu kurum ve kuruluşları ile eğitim ve araştırma kuruluşlarına ait kütüphaneler ve ihtisas kütüphaneleri belirtilen bedeli ödemekten muaf tutulmuştur. Ülkemizde kütüphaneler ya kamu kurumlarına aittir ya da eğitim amaçlıdır. Dolayısıyla bu düzenleme ölü olarak doğacak demektir.

- Kütüphaneler, müzeler ve eğitim kurumları, telif ödemeden satın aldıkları yayın ve diğer eserleri arşivleyebilecek

Bir eserin arşivlenmek amacıyla doğrudan veya dolaylı olarak ekonomik veya ticari bir amaç güdülmeksizin kütüphaneler, arşivler, müzeler ve eğitim kurumları tarafından dijital ortama aktarılarak veya başka teknik yöntemlerle çoğaltılması serbest hale getiriliyor. Böyle bir uygulama yayıncılığı sekteye uğratabilir. Zira yayıncılar, e-book gibi satışı gibi ticari uygulamaları şimdiden unutmalı.

- Hapishaneler ve hastaneler kitapları karşılıksız basabilecekler

Taslak metne göre, yayımlanmış eserlerin, hapishanelerde ve kamuya ait hastanelerde kar amacı güdülmeksizin çoğaltılması, yayılması, temsili ve umuma iletimi serbesttir.
Kaynak: http://www.bilgicagi.com/Yazilar/3108-telif_yasasina_koklu_degisiklikler_geliyor.aspx

Halk Kütüphanelerine Üyelik Olabilmek için Sadece Kimlik Yeterli Olacak!

Yeliz Uluçay Ören – T. İş Bankası KütüphanesiBundan böyle Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı il halk kütüphanelerinden yararlanabilmek için kimlik kartı yeterli olacak. Kütüphaneden yararlanmayı kolaylaştıracak olan bu uygulama sayesinde muhtarlıktan onaylı ikametgah belgesi ya da adınıza hazırlanmış bir
fatura götürmeden de bir il halk kütüphanesine üye olup ödünç kitap alma hizmetinden faydalanmak mümkün olabilecek.

Bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar genel Müdürlüğü il halk kütüphanelerine internetten kimlik sorgulama yetkisi vermiş. Böylece siz kütüphaneye gittiğinizde kimlik ve adres bilgilerinize internetten bakan görevli hemen kaydınızı ve işlemlerini halledebilecek. Birkaç sefer gidip gelmeye ya da gerekli evrakları hazırlayıp götürmeye gerek olmadan rahatça kütüphaneden yararlanabileceksiniz.

http://www.beyazgazete.com/haber/2010/09/30/kutuphanelere-tek-seferde-kimlikle-uye-olunup-hemen-odunc-kitap-alinabilecek.html

Bartın İl Halk Kütüphanesi'ni Gezmek İster misiniz?

Tülay Erdoğan - Bartın İl Halk Kütüphanesi


Bartın İl Halk Kütüphanesinde değişim rüzgarları esmeye devam ediyor. Kapıdan girip, başınızı sola çevirdiğinizde kocaman bir duyuru panosu size bina içerisinde neler göreceğinizin özetini sunuyor. Hemen karşısındaki panoda ise “kitaplardan sinemaya uyarlanan en iyi 30 ...film” ile ilgili bir yazı görüyorsunuz.

Bu panolar sürekli güncellediği için günün anlam ve önemine ilişkin yazı ve resimleri panolardan takip etmeniz yeterli olmaktadır.

Merdivenlerin iki ucundaki sardunyalar bize gülümseyerek “hoş geldiniz” diyor sanki. Güleryüzlü personel ile adeta bir ev gezmesini andıran kütüphaneyi ziyaretimiz bir hoş seda içerisinde devam ediyor. Koridorda sağ duvarda el emeği göz nuru “dilek ve öneri kutusu” bulunmakta. Hemen karşısında ise Çevre Müdürlüğünden temin edilen afiş ve broşürlerden oluşan “çevre torbası” bulunmakta. Üzerinde Bartın il halk kütüphanesi yazılı torbadaki afişlerin her biri ayrı ayrı rulo yapılmış ve renkli iplerle bağlanarak okuyuculara ücretsiz olarak dağıtmakta. Yine “atık pil kutusu” dikkatlerimizden kaçmıyor. Ayrıca el emeği göz nuru olan 3 boyutlu “Geri Dönüşüm Kutusu”nu da görünce kütüphanenin gerçek bir “çevre dostu” olduğunu anlıyoruz.

Bir yerlerden İbrahim Çallı bize sesleniyor, bizi yanına çağırıyor sanki. Sesin geldiği yeri bulmamız zor olmuyor. Süreli yayınlar bölümüne girdiğimizde duvarlarında ünlü ressamların eserlerinden oluşan reprodüksiyon tabloları görüyoruz. Tavanla bütünleşmiş tablolar başımızı döndürüyor.

Hemen her konudan oluşan dergiler bu bölümde yer alıyor. Ayrıca iki çeşit ulusal gazetenin yer aldığını görüyoruz. Cam önünde ise okuyucular için hazırlanmış “Gazete köşesine” oturup, gazetelerinizi okuyabiliyoruz. Ayrıca yerel gazetelerde bu bölümde okurlarını beklemektedir. Okurlarımıza duyurulur.

Araştırma salonu, baştan ayağı değişmiş olarak karşımıza çıkıyor. Eski görüntüsü tarihin içine gömülmüş, yeni yüzüyle “ Bize hoş geldiniz diyerek” içeriye davet ediyor. Özel olarak hazırlanmış “Bartın Köşesi” bizlere gurur veriyor. Burada ansiklopedi, sözlük vb. danışma eserlerinin bulunduğunu görüyoruz. Ayrıca Braille Alfabesiyle hazırlanmış Kur’an-ı Kerim Açıklamalı Mealini inceleme fırsatını buluyoruz. Görme özürlü vatandaşlarımız için Diyanet Vakfının hazırlamış olduğu bu eseri beğeniyle inceledikten sonra, koridorda kaset, CD, Video Kasetlerden oluşan 2 camlı dolap dikkatimizi çekiyor. Ödünç verildiğini öğrendiğimiz bu görsel-işitsel materyallerin her biri etiketli ve konularına göre ayrılmış. Basılı materyalleri okumaktan sıkılmış veya dinleyerek kitap okumak isteyenlere ilgiyle duyurulur.

Ödünç verme bölümü, katın en büyük salonu. Aydınlık, ferah, modern görüntüsüyle bizi içine çekiyor. 15 gün süreyle evlere kitap ödünç verilen bu bölümde, yeni yayınlar dikkatimizi çekiyor. Acaba yeni yayınların içindeki beyaz kağıtlar da ne oluyor? Meğer bu kağıtlar, “kitap”, “kütüphane” ve “bilgi”ye dair özlü sözlerden oluşan kitap ayraçlarıymış. Hani şarkılardan fal tutmak gibi, hani sakızlardan çıkan fallar gibi, okuduğumuz kitabın içinden herhangi bir sayfasından bu gizli ayraçlar çıkıveriyor birden karşınıza. Bizim falımızda ne varsa seçtiğimiz kitabın içinde gizli. Örneğin “kitapsız yaşamak, kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır” diyor bir tanesinde, “bilgi bir hazine, uygulaması da bu hazineyi açan anahtardır.” diyor ötekisinde. Farklı ve değişik bir uygulama olduğunu düşündüğümüz bu çalışmaların örneklerini görmek için “yeni yayınlar” bölümünden ödünç kitap almanız gerekiyor.

Çocuk Bölümünün duvarlarında ilkokul öğrencilerinin gözünden “kütüphane” konulu resim çalışmaları sergileniyor.

Peki burada okuyucuların bilgisayar kullanabileceği bir yer yok mu? Alt katta internet erişim merkezi var. Toplam 10 bilgisayardan oluşan bu bölümde, yine duvarlarda yer alan panolar, internet ile ilgili bilgilendirici yazılar ve resimler görüyoruz. Ücretsiz olarak hizmet verilen bu bölümde bilgisayarları kullanabilmek için sadece kütüphaneye üye olmanız yeterli.
İlköğretim Haftası nedeniyle Kütüphanenin Galerisinde sergi açılmış olduğunu görüyoruz. Masalarda kitaplar, panolarda ise Kütüphane ve kitaba dair özlü sözler renkli, resimli kâğıtlara yazılmış olarak karşımıza çıkıyor. Belli ki itinayla hazırlanmış olan bu güzel sergiyi hızlıca geziyor ve izlenimlerimizi kağıda dökmek için Manşet gazetesine doğru yola koyuluyoruz...

Not: Bartın İl Halk Kütüphanesi ile ilgili haberleri Facebook grubundan takip edebilirsiniz: http://www.facebook.com/profile.php?id=100001394088367Kısa Kısa Kütüphane

Yeliz Uluçay Ören - T. İş Bankası Kütüphanesi


Kütüphaneler de teknolojiye ayak uydurdu
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/news/729060/kutuphaneler_ipodu_kesfetti_.aspx

Muradiye Kütüphanesi elden geçiyor
http://www.internethaber.com/van/muradiye/muradiye-kutuphanesi-elden-geciyor-296952h.htm

Kaş Kütüphanesi Okurlarını Bekliyor
http://www.sondakika.com/haber-kas-kutuphanesi-okurlarini-bekliyor-2259016/


E-Kütüphane sistemi hizmette
http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=130392

Başkentte Şiir Günleri etkinliği yarın başlıyor
http://www.hurriyet.com.tr/ankara/15835453.asp?gid=140

Kilis - Kilis'te Gezici Kütüphane Projesi
http://www.haberx.com/kilis_kiliste_gezici_kutuphane_projesi(17,n,10457700,060).aspx

Samsun - Kütüphaneye İlk Kayıt Sakarya İlköğretim Öğrencilerinden
http://www.haberx.com/samsun_kutuphaneye_ilk_kayit_sakarya_ilkogretim_ogrencilerinden(17,n,10457341,815).aspx


Kütüphane Müdürü Öğrencilere Seslendi
http://www.medya73.com/haber/kutuphane-muduru-ogrencilere-seslendi.html

Bizans imparatorunun el yazması kitapları nette
http://www.turkiyegazetesi.com.tr/news/728826/bizans_imparatorunun_kitaplari_nette.aspx

Eskikonacık Köyü Muzzaffer İzgü Kütüphanesi Açıldı
http://www.kalitelihayat.com/haber/eskikonacik-koyu-muzzaffer-izgu-kutuphanesi-acildi-88029.htm

Kadınların Hukuk Mücadelesi, Kadın Eserleri Kütüphanesi'nde
http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/124847-kadinlarin-hukuk-mucadelesi-kadin-eserleri-kutuphanesinde

Sorgun İlçe Halk Kütüphanesi Açılış Gününü Bekliyor
http://www.haberoku.net/haber/47478--sorgun-ilce-halk-kutuphanesi-acilis-gununu-bekliyor.html

Vatandaşlar kütüphane istedi
http://www.guncelgazete.com/detay.php?id=30563

Bilgiye Erişimin Kolaylaştırılması Projesi
http://www.kalitelihayat.com/haber/bilgiye-erisimin-kolaylastirilmasi-projesi-88745.htm

Kitabı sevmiyoruz
http://www.canakkaleolay.com/details.asp?id=62174

Muğla'da Öğrenciler Tarih Ve Kültürü Alanda Öğrencek
http://www.dikkathaber.com/haber/20100923/mugla-da-ogrenciler-tarih-ve-kulturu-alanda-ogrencek-175496-0.html

Bostaniçi'nde 'Fidanlar Meyveye Dursun' Kampanyası - Van
http://www.haberciniz.biz/haber/bostanicinde-fidanlar-meyveye-dursun-kampanyasi-van--901597.html

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali (4-10 Ekim)


Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmektedir. Bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacı ile 2007 yılından bu yana, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu yaşama geçirmektedir. Bu etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin aktif olarak katılımını sağlamayı hedeflemektedir.

Bu festival, “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanmaktadır. “Dünya Mimarlık Günü” tüm dünyada, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliği, UIA’nın üyesi 1.400.000 kişi tarafından kitlesel olarak kutlanmaktadır.

Bilindiği gibi Mimarlar Odası, 2005 yılında İstanbul’da “UIA XXII. Dünya Mimarlık Kongresi”nin başarıyla gerçekleştirilmesini sağlayarak, ülkemize ve mimarlık ortamına olumlu puanlar kazandırmış ve dünya basınında geniş yer almıştır.

“İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride yarışma düzenlenmekte ve ödüller verilmektedir. İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle, ayrıca İstanbul temalı filmler arasından seçilecek film ya da filmlere özel ödül verilecektir.

Festival, mimarlık ve kent konularında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul’da buluşmalarına ortam hazırlayarak ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmayı öngörmektedir.

KAPSAM
Festival kapsamında, belgesel ve canlandırma türündeki filmlere yer verilmektedir. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmler, seyirci ile buluşturulacak ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilecektir. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecektir.

Kaynak: http://www.archfilmfest.org/tr/index_tr.html


Guardian Okurlarının Seçtiği En Komik 50 Film


İngiltere’nin önemli gazetelerinden Guardian film blogunda tüm zamanların en komik 50 filmi seçmiş.1. sırayı 1979 yapımı bir ingiliz klasiği olan ve hemen hemen bütün en iyi filmler listelerinde kendine yer bulan Life Of Brian almış.Film Hz.İsa’yla aynı gece doğan Brian’ın komik hikayesini anlatıyor…Listenin tamamı aşağıda yer alıyor:

1. Life of Brian
2. Airplane!
3. This Is Spinal Tap
4. Some Like It Hot
5. Withnail and I
6. Blazing Saddles
7. The Big Lebowski
8. Monty Python and the Holy Grail
9. Duck Soup
10. Young Frankenstein
11. The Producers
12. Shaun of the Dead
13. Groundhog Day
14. Dr Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
15. Planes, Trains and Automobiles
16. The Man with Two Brains
17. There’s Something About Mary
18. Annie Hall
19. Dumb and Dumber
20. Anchorman: the Legend of Ron Burgundy
21. Mr Hulot’s Holiday
22. Shrek
23. Best in Show
24. Kind Hearts and Coronets
25. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
26. The General
27. A Fish Called Wanda
28. Way Out West
29. The Odd Couple
30. The Ladykillers
31. The Blues Brothers
32. Arsenic and Old Lace
33. Bringing Up Baby
34. A Night at the Opera
35. Kingpin
36. The Naked Gun
37. It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World
38. Raising Arizona
39. Team America: World Police
40. Trading Places
41. American Pie
42. Hot Fuzz
43. Love and Death
44. Meet the Fockers
45. Sleeper
46. South Park: Bigger, Longer and Uncut
47. Stir Crazy
48. The Music Box
49. Tootsie
50. Uncle BuckHiç yorum yok:

Yorum Gönder